Archiv programu

Diskuse o moci obrazů v současném umění, filmu a videohrách.
 
Internet je prvním kolektivním médiem, které nebývale urychlilo šíření obrazového materiálu. Produkuje nekonečné množství vizuálního odpadu, ale také generuje pocity smyslu, pravdy a sounáležitosti. Kam až sahá moc vizuální komunikace? Jak předurčuje naše vnímání světa? Jak můžou videohry napomáhat vytváření historického vědomí, když rozšiřují horizonty viditelného?
 
O kreativních videohrách a možnostech virtuálních světů promluví herní vědkyně Tereza Fousek Krobová a herní vývojář Ondřej Trhoň. Obrazům války v kyberprostoru se bude věnovat režisérka Anna Kryvenko. Vizuální umělec Jiří Žák představí svoji práci s historickými prameny.
 
Online diskuze proběhne živě na Facebooku od 19.00.

Projekce: Best of Brno

Uvádíme přehlídku krátkých dokumentárních filmů, které vznikly v rámci filmových workshopů v Brně. Uvidíte celkem šest pozoruhodných snímků, které reprezentují širokou škálu tvůrčích přístupů. Projekci moderuje dokumentaristka a lektorka Tereza Reichová, která také povede diskusi s přítomnými autory.
Viera_Cakanyova_16_9

Jak komunikovat vědecké projekty audiovizuální formou? Jaké impulsy přináší do vědecké praxe dokumentární pohled?

Jednodenní workshop My Street Films ve spolupráci s Nadačním fondem Univerzity Palackého a AFO provede zájemce z řad vědeckých pracovníků a studentů audiovizuální tvorby možnostmi, jak přetlumočit vědecký projekt do svébytného filmového jazyka. Pod vedením lektorky a režisérky Viery Čákanyové budou účastníci workshopu hledat rezonující kontexty vědeckých projektů a posouvat je směrem k formulaci filmového námětu a představě scénáře krátkého populárně-vědeckého filmu.

Diana_Cam_Van_Nguyen_new_masterclass

Diana Cam Van Nguyen je česko-vietnamská režisérka, výtvarnice a animátorka. Studuje na Katedře animované tvorby na FAMU. Její krátké filmy filmy Malá (2017) a Spolu sami (2018) byly promítnuty na mnoha domácích a zahraničních festivalech a vyhrály několik cen. Spolu sami bylo oceněno na MFDF Ji.hlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018. Její poslední krátký film Milý tati (2021) byl vybrán do mezinárodní krátké soutěže Pardi di domani na MFF v Locarnu a získal první cenu Českých lvů v sekci krátké filmy.

Ve své masterclass bude Diana mluvit o tvůrčím procesu při tvorbě osobních dokumentárních filmů i o propojování animace s principy dokumentárního filmu.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19:00.

Moderuje Marika Pecháčková a Ivo Bystřičan, dokumentaristé a lektoři My Street Films.

Adela_Komrzy_masterclass

Adéla Komrzý za svůj celovečerní dokumentární film Jednotka intenzivního života (2021) získala Českého lva za nejlepší dokumentární film a Zvláštní ocenění v soutěži Na východ od Západu na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Mezi další pozoruhodné filmy patří její bakalářský film Výchova k válce, který měl premiéru v soutěžní sekci Česká radost na MFDF Ji.hlava 2016 a následně byl promítán na mnoha mezinárodních dokumentárních festivalech (Jeden svět, Doclisboa, ZagrebDox, goEast a dalších.). Za film následně získala hlavní cenu Andreje “Nikolaje” Stankoviče.

Ve své masterclass bude Adéla mluvit o svých zkušenostech s dokumentární režií, práci s protagonisty svých filmů, ale též o cestě mezi filmovým námětem a výslednou podobou filmu.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19:00.

Moderuje Marika Pecháčková a Ivo Bystřičan, dokumentaristé a lektoři My Street Films.

Francesco_Montagner_16_9

Režisér dokumentárních filmů původem z Itálie studuje pražskou FAMU od roku 2013. Zahraniční pozornost upoutal jeho portrétní film Animata resistenza (2014) o italském animátoru Simonu Massim, dokument vyhrál na filmovém festivalu v Benátkách cenu za nejlepší dokument o kinematografii. Jeho aktuální snímek Bratrství (2021), věnovaný mužskému světu tří dospívajících bratrů, jejichž otec je ve vězení, získal Zlatého leoparda festivalu v Locarnu a hlavní cenu Česká radost festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Ve své masterclass bude Francesco mluvit o režii observačního dokumentu Bratrství a také se zaměří na reflexi dramaturgie při práci ve střižně.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19:00.

Moderuje Marika Pecháčková a Ivo Bystřičan, dokumentaristé a lektoři My Street Films.

31. července 2022
Jak učit umění?

Adéla Komrzý a Jindřich Andrš, dokumentaristé a studenti FAMU, společně s Tomášem Vaňkem, pedagogem a rektorem AVU v letech 2014-2022, reflektují proměny pedagogických koncepcí na vysokých uměleckých školách, proměny instituce jako takové i měnící se potřeby studentů. Moderuje Jan Strejcovský.
Diskuze je součástí industry programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti.